Procesy uczenia, poznawania, zapamiętywania, przeżywania emocji dzieją się w mózgu – organie będącym centrum układu nerwowego, cytując za Wikipedią. Jednak myślenie o mózgu tylko i wyłącznie w kategoriach stricte naukowych, nam jako twórcom pokoi zagadek zdecydowanie nie wystarcza. Zbudowany z ok. 100 miliardów neuronów, które tworzą kolejne, ponad stubilionowe połączenia mózg, traktujemy jako nieograniczone źródło inspiracji, umożliwiające nam wymyślanie i tworzenie kolejnych pokoi zagadek :).
Zatem czyż „zajrzenie” do mózgu nie byłoby fascynującą przygodą, by jeszcze lepiej zrozumieć to, dzięki czemu wiemy, rozumiemy i funkcjonujemy?
Akcja: edukacja, cel: integracja
Escape room jako narzędzie do edukacji i integracji od lat jest częstym wyborem wśród firm i korporacji chcących w ciekawy i efektywny sposób zaktywizować pracowników. Realia pracy zdalnej dość niekorzystnie wpłynęły na relacje wewnątrz wieloosobowych zespołów w przedsiębiorstwach różnych wielkości. Przeniesienie realiów służbowych do prywatnych przestrzeni i na komunikatory, odebrało urok interakcjom tak ważnym w zawodowej codzienności.
Tę nieciekawą perspektywę izolacji „odczarował” nieco system hybrydowy, jednak by przywrócić poczucie przynależności i ducha realnej współpracy, warto sięgnąć po dodatkowe inicjatywy i projekty.
Mózg bohaterem i podmiotem pokoju zagadek
Duży budynek, wiele sal… wyobraźnia szepcze, że taki potencjał nie może pozostać niewykorzystany. A gdyby tak tchnąć w salę konferencyjną coś nieoczywistego? Zmobilizować nieco ruchu i skumulować głosy w jednym miejscu? Te kryteria z pewnością właściwie zrealizuje pokój zagadek – wyjątkowy i pobudzający najważniejszy magazyn danych w ludzkim ciele.
My brian my way to scenariusz przygotowany dla Fujitsu w Łodzi. Przez trzy dni uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję, by zagrać w mózgu korzystając z mózgu :). My brain my way to scenariusz zaprojektowany w oparciu o mechanizmy i zależności wpływające na proces uczenia się i zapamiętywania. Opracowany na wzór labiryntu przeniósł uczestników w te sektory umysłu, odpowiedzialne za wywoływanie konkretnych emocji i reakcji.
Motyw przewodni definiuje pokój jako autotematyczny – edukuje o edukowaniu, zachowując przy tym najcenniejsze właściwości edutainment.
Dlaczego escape room tak przyjemnie i skutecznie uczy?
Zalety escape roomu w procesie nauki są wieloaspektowe: pobudzają zmysły, a emocje towarzyszące poznawaniu nowych faktów są kluczowe dla zapamiętywania.
Niekonwencjonalna czyli nietypowa bo z wykorzystaniem formy escape roomu edukacja, w porównaniu z tą tradycyjną już od pierwszych minut ma istotną przewagę, gdyż pobudza umysł emocjami, z udziałem których łatwiej jest przyswoić wiedzę.
Pokój zagadek angażuje wszystkie zmysły, a jak potwierdzają badania – dla mózgu wielozmysłowa nauka to rozrywka. Zminimalizowanie stresogennych czynników związanych z frustracją często towarzyszącą nauce, czyni ją w escape roomie efektywniejszą i z pewnością dostarczającą hormonu szczęścia oraz spełnienia 🙂
Finalna burza mózgów
Już pierwszy dzień rozgrywek przyniósł dobre wnioski i obserwacje, a kolejne dwa tylko je ugruntowały i sformalizowały. Bezsprzecznie przygotowana rozgrywka w zamierzony sposób zaktywizowała uczestników. Wszystkie założenia i zagadnienia pokój zagadek spełnił, a podróż w głąb mózgu okazała się wciągającym i intrygującym tematem :).
Realizowanych projektów doświadczamy na wielu płaszczyznach. Od pomysłu, przez budowę i aranżację, na obsłudze kończąc. Jesteśmy obecni na każdym etapie projektu, tym bardziej końcowe wnioski są dla nas bardzo istotne.
Bez udziału gracza konstrukcja pozostaje jedynie statycznym obiektem i nie zrealizuje założeń poza tymi wizualnymi. Zinterpretowanie tematu w formie podróży w głąb mózgu zaangażowało graczy dostarczając edukacji i rozrywki w zbilansowanych proporcjach.