Zaledwie cztery miesiące po otwarciu pokoi, zaledwie dwa po ogromnej grze Escape Game 2015, na fali odzewu i ekscytacji tak dobrze przyjętych realizacji naszego autorstwa, powstał pomysł na kolejną grę. Tym razem jednak zamarzyliśmy o filmowych kadrach, stylizacjach i hotelowych zakamarkach, w których jak nigdzie indziej dzieją się niekiedy intrygujące historie…
Najsłynniejszy w mieście, z najdłuższą historią…
Wybór lokalizacji był oczywisty od samego początku. Znany wśród łodzian, cieszący się popularnością wśród znanych osobistości – zarówno w przeszłości (Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, Artur Rubinstein, Ignacy Jan Paderewski, Jan Kiepura), jak i współcześnie, Grand Hotel w Łodzi stał się planem i tłem tytułowej ucieczki.
Zainspirowani historią hotelu i w oparciu o nią, stworzyliśmy fabułę oddającą pamięć i nawiązującą do słynnego teatru „Syrena”, funkcjonującego w latach 1945–1947, w po kinowej sali.
Teatralno-kryminalny klimat
Jest rok 1946. W teatrze „Syrena” odbywa się spektakl, którego gwiazdą jest słynna i niezwykle charyzmatyczna Emma Sawicka. Wydarzenie to do teatru przyciągnęło masę spragnionych teatralnych uniesień miłośników, ale także pewną postać z przestępczego półświatka. Nieuchwytny hochsztapler, zameldowany w tym dniu jako Frank Kloza, zasiada na widowni. Wieść niesie, że w jednym z apartamentów ukrył łup z ostatniego skoku – fortunę hrabiny Rozenbaum. Poruszenie tą informacją na miejsce przywiodło śmiałków chętnych przejąć skarb Franka. A jedynym stosownym na to momentem jest trwający niespełna 45 minut spektakl… Jak niepostrzeżenie dostać się do właściwego apartamentu? Jak zdobyć do niego klucz? Tutaj z pomocą (choć nie zawsze bezinteresowną) przyjść może personel hotelowy: boy, pokojówka, gazeciarz lub pucybut.
Bilety na wydarzenie rozeszły się w oka mgnieniu! A o pewnym udziale w ucieczce decydowały szybkość i czujność, gdyż liczba miejsc na spektakl była ograniczona.
Kostiumowy przepych
Jak na towarzyskie wydarzenie tego pokroju przystało, obowiązywały odpowiednie stroje i dodatki. Wszak aby dobrze wtopić się w tłum i nie wzbudzać podejrzeń, właściwa szata mogła „otworzyć” niejedne drzwi i pomóc zdobyć cenne informacje. W dniach gry tj. 21 i 22 sierpnia naszym oczom ukazały się grupy, którym udało się odwzorować modę lat 40. Eleganckie damskie i nienaganne męskie kreacje, przeniosły hotelowe korytarze i przecznicę ulicy Piotrkowskiej z powrotem w czasy powojenne.
Z pomocą w zakresie doboru odpowiedniej stylizacji przyszła zaprzyjaźniona grupa entuzjastów Room Busters. Na łamach swojego bloga, stworzyli i udostępnili poradnik dla pań i panów, wyczerpująco opisujący stroje i fryzury charakterystyczne dla lat 40.: Wielka ucieczka z Grand Hotelu z Mysterious Room – jak zrobić to dobrze.
Skala wydarzenia
O Wielkiej Ucieczce z Grand Hotelu rozpisywała się także łódzka prasa: Wielka ucieczka z Grand Hotelu. Znajdź ukryty skarb
Wielki finał odbył się w przepięknej, bogato zdobionej sali balowej Malinowej. Dla najszybszych ekip przygotowaliśmy nagrody, a każda za okazaniem biletu ze spektaklu mogła zagrać w naszych łódzkich pokojach w promocyjnej cenie.
Szczególne podziękowania należą się wszystkim tym, którzy wsparli naszą grę w ramach partnerstwa i przeznaczyli cenne nagrody dla uczestników:
Grand Hotel Łódź | Społeczna Akademia Nauk | Manekin | Grand Coffee | Moto Weteran Bazar