Proza życia nie obchodzi się z nami lekko. Każdy dzień to obowiązki: dom, dzieci, praca, innymi słowy rutyna, w której zatracamy się, narzucone przez świat tempo jest coraz intensywniejsze. Dodajmy do tego nieustanne zmiany wokół nas, zmuszające do ciągłego przystosowywania się i funkcjonowania na najwyższych obrotach. Jak w takich warunkach należycie zadbać o stan umysłu? Na wyciągniecie ręki każdy z nas ma sposoby i metody na relaks, wyciszenie i złapanie równowagi. Dla jednych to ulubiona muzyka, dla innych seans filmowy w gronie przyjaciół, dla kolejnych aktywności fizyczne i zręcznościowe. Możliwości są niezliczone. Jest jednak narzędzie, które z powodzeniem łączy to co wspomniane, a nawet więcej…
Pokoje zagadek to nieprzerwanie ewoluująca forma rozrywki. Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami technologicznymi, w porównaniu z początkowym stanem pojawienia się na rynku, są przestrzeniami naszprycowanymi unikalnymi rozwiązaniami, dopieszczonymi aranżacyjnie, a ich twórcy raz za razem stają przed ogromnym wyzwaniem stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego doświadczenia.
Patrzenie na escape room jak na pomieszczenie składające się ze ścian, niezliczonych bibelotów i gratów, nawet w procencie nie przybliża jego potencjału. Za drzwiami każdego pokoju skrywa się wyjątkowa historia i misja, wytyczony cel do osiągnięcia oraz masa wyzwań, w których z pewnością każdy uczestnik odnajdzie swoje ulubione aktywności… a może i polubi nowe!
Pokoje zagadek to coś więcej niż trend, szał czy przelotna moda. Atrakcyjniejsze od pudełka suplementów, stymulują mózg, regenerują umysł i angażują wszystkie zmysły do działania podczas zabawy. Połączenie idealne: rozrywka i zdrowie w jednym 🙂
Escape room a korzyści zdrowotne
Jak to wygląda od środka, co się dzieje w naszych umysłach podczas główkowania? Tutaj wkracza dopamina, która wpływa na samopoczucie, motywację i chęci do działania. Jest także odpowiedzialna za pojawianie się motyli w brzuchu czyli pani od uczucia szczęścia :). Zatem jej wzrost pojawia się jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań w pokoju zagadek. Podczas mierzenia się z wyzwaniami i zadaniami, dopamina pompowana do mózgu sprawia, że podjęte działania ekscytują, podniecają i pobudzają apetyt na kolejne! A dzieje się tak za sprawą zasilanego dopaminą ośrodka nagrody w mózgu- odgadujesz kod, wprowadzasz go, sukces! Oczekiwanie na przyjemność i satysfakcję wynikającą z powodzenia nakręca coraz mocniej.
Dopaminowe zasilanie dotyczy każdego gracza w pokoju zagadek. Jest ono niezwykle istotne dla grupy w obrębie tej samej misji, gdyż wpływa na emocje i relacje z pozostałymi uczestnikami. To dobry moment aby sprawdzić umiejętności komunikacyjne. Percepcja i łączenie faktów zostają poddane próbie. Zwycięstwo to nagroda grupy, zatem informowanie o obserwacjach, pomysłach, ale także aktywne słuchanie przyczynią się do wysokiej efektywności i systematycznie będą przybliżać do celu. Wspólne działania niezwykle korzystnie wpływają na relacje rodzinne, koleżeńskie czy zawodowe.
Umysłowy zapał
Pokój zagadek o danej tematyce jasno wytycza cel. Rozbudowana fabuła dostarcza faktów, informacji oraz wielu istotnych szczegółów. Nasze zmysły zostają wystawione na wysoką próbę. Dotyk, wzrok, węch, słuch, a bywa że i smak odegrają ogromną rolę w osiągnięciu zwycięstwa. Zmysłami omiatamy całą przestrzeń, dzięki nim skutecznie odnajdujemy niezbędne elementy przygody, dostrzegamy szczegóły i detale, co z kolei uruchamia budowanie związków przyczynowo-skutkowych. Analizowanie poprawia koncentrację i skupienie na danym problemie co w efekcie wynosi umysł na najwyższe obroty i przekłada się na większą jego wydajność i umiejętności zapamiętywania. Ponadto stając w obliczu wyzwania ćwiczymy rozwiązywanie problemów w sposób kreatywny. Doświadczenia zebrane w pokoju zagadek z powodzeniem znajdą zastosowanie w życiu prywatnym czy zawodowym.
60 minut- dużo czy mało?
W ciągu przeciętnego dnia przez przydział obowiązków i zadań jesteśmy wystawiani na próbę zarządzania czasem. Projekty, zadania i cele wpisane są w odgórnie nadaną terminowość i od naszych umiejętności zależy jak właściwe przeznaczymy czas na ich realizację. Podobnie w przypadku 60-minutowego scenariusza. Jest misja, plan, są zadania, które należy zrealizować. Każde najmniejsze rozproszenie, przestój lub zafiksowanie na jednym wątku kosztuje cenne minuty. Warto dostrzegać szerszą perspektywę, porzucać utarte schematy aby odgadnąć właściwe rozwiązanie. Piękno pokoi zagadek kryje się w nieszablonowym i nietuzinkowym wzorcu odnajdywania odpowiedzi na postawione pytania :). Dzięki dobrodziejstwom escape room’ów, w atrakcyjny i praktyczny sposób można szlifować kontrolowanie czasu.
Budowanie relacji w nietypowych okolicznościach
A może by poznać swoich przyjaciół lub współpracowników w niecodziennych realiach? Podgrzejmy atmosferę w grupie ;). BUM! Cała wasza paczka lub dział pracowników zostają przeniesione w świat archeologicznych sekretów i tajemnic, a Waszym zadaniem jest wypełnienie misji, która uchroni ludzkość od zagłady… Dostajecie wytyczne, narzędzia i wskazówki…
W jakie role wcieli się każde z Was? Z naszych obserwacji i rozmów z graczami wynika, że konkretne obszary działań w zespole, uczestnicy przypisują sobie intuicyjnie i na podstawie tego w czym są dobrzy. Spora część graczy niemalże w szale przeszukuje zakamarki pokoju zagadek, inni z kolei metodycznie analizują przestrzeń i otoczenie. Indywidualne podejście do rozwiązywania problemów stwarza więc mieszankę wybuchową osobowości i potencjalnie odkrywa nowe cechy i zalety każdego uczestnika. Jak na ograniczone obszar i czas to kusząca i ekscytująca okazja do poznania ludzi w nieprzewidywalnych warunkach :).
W dobrej kondycji!
Cała satysfakcja płynąca z rozgrywki w pokoju zagadek przekłada się na dobry nastrój. Gratyfikacja otrzymywana na drodze rozwiązywania zagadek dodaje energii, niweluje poczucie marazmu i zachęca do interakcji towarzyskich. To także okazja do bycia dobrym dla samego siebie, bo przecież całe to doświadczenie kształtuje naszą osobowość i motywuje do pracy nad sobą.
Te 60 minut to nawet podwójna dawka umiarkowanej aktywności, jakiej powinniśmy zażywać każdego dnia! Dodatkowo doświadczenie rozgrywki w pokoju zagadek pomaga kontrolować poziom stresu. Bo należy pamiętać, że stres ma dwa oblicza, a przypadek o którym mówimy to ten korzystny, gdyż odpowiada za dotlenienie mózgu i gotowość do działania.
Włączenie pokoi zagadek do wachlarza aktywności mających za zadanie korzystnie wpływać na samopoczucie i zdrowie to świetna opcja. Regularnie odwiedzane dostarczą niesamowitych wspomnień w gronie rodziny, przyjaciół lub współpracowników. Przygód do wyboru jest niezliczona ilość, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Escape room to aktywność dla wszystkich tych, którzy potrzebują terapii dla umysłu i duszy, dla dużych i małych, starych i młodych 🙂
Autor: Mysterious Room